Początek drogi na ołtarze

W dniu 30 stycznia 2017 roku przypadła 70. rocznica śmierci Biskupa Józefa Marcina Nathana. Z tej okazji w niedzielę 5 lutego w bazylice Św. Rodziny w Branicach odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. bp Andrzej Czaja – Ordynariusz Diecezji Opolskiej w asyście ks. dra Arnolda Dreschlera – Dyrektora CARITAS Diecezji Opolskiej, ks. Jana Larischa – Dyrektora CARITAS Diecezji Ołomunieckiej, ks. Waldemar Klinger – Dyrektora Wydawnictwa Św. Krzyża w Opolu, ks. Alojzego Nowaka – Dziekana Dekanatu Branickiego.

W bazylice zgromadziło się wielu wiernych m.in. siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Branicach i przybyłe z Czech siostry z Zakonu Jezusa Miłosiernego w Opawie, które przyjęły pod swój dach Biskupa Nathana wypędzonego w grudniu 1946 roku z Polski do Czech i opiekowały się nim aż do jego śmierci. Na mszę przybyli również Dyrekcja Szpitala na czele z Dyrektorem Krzysztofem Nazimkiem, delegacja Stowarzyszenia CARITAS CHRYSTI, przedstawiciele Rady Społecznej Szpitala, Pracownicy, Pacjenci oraz Parafianie.

Przekazanie teczek z podpisami na ręce bpa Andrzeja Czai Delegacja Stowarzyszenia CARITAS CHRYSTI dziękuje biskupowi Andrzejowi Czai
Modlitwa przy sarkofagu Biskupa Józefa Nathana Pamiątkowe zdjęcie artystów po pięknym koncercie

Odświętny wystrój bazyliki mówił, że będzie to ważne wydarzenie. Przed ołtarzem przystrojonym kwiatami stał portret Biskupa Józefa Nathana, obok na stoliku leżały grube tomy dokumentów i chyba każdy zadawał sobie pytanie: co one zawierają? Odpowiedź nastąpiła pod koniec uroczystości.

Msza rozpoczęła się od obszernego referatu wygłoszonego przez ks. Arnolda Dreschlera, którego tematem była osoba śp. Biskupa Nathana i Jego niezwykłego dzieła. Szczególnie jego poświęcenia dla drugiego człowieka, cierpiącego, chorego, odrzuconego… To była Jego droga życia, którą sobie obrał i której był wierny po kres swych dni. Caritas Chrysti urget nos (Miłość Chrystusa przynagla nas) i jego też przynaglała do tworzenia rzeczy wielkich dla „tych braci najmniejszych”.

Pierwsze czytanie odmówił dyrektor Krzysztof Nazimek. Celebrujący Mszę św. biskup Andrzej Czaja w homilii mówił o tym kim człowiek powinien być z woli Boga: solą ziemi i światłem światłości co znakomicie ucieleśniał Biskup Józef Nathan tworząc rzeczy wielkie dla innych i obdarowując blaskiem swojego ducha ludzi odrzuconych, chorych i ubogich.

Po celebracji Mszy św. głos zabrał ks. dziekan Alojzy Nowak, który podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do tego, że po wielu latach starań prochy ks. bpa Józefa Nathana mogły powrócić do Branic. Przypomniał również, że gdyby nie pozytywne przemiany, które nastąpiły w szpitalu na przestrzeni ostatnich 10 lat, w trakcie których dyrektorem szpitala jest Krzysztof Nazimek, to nie byłoby do czego prochów Biskupa Nathana sprowadzać.

Z kolei głos zabrał ks. Waldemar Klinger – Dyrektor Wydawnictwa Św. Krzyża, który zainicjował za zgodą Diecezji Opolskiej akcję zbierania podpisów pod prośbą do Ordynariusza Opolskiego o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bpa Józefa Nathana. W swoim wystąpieniu ks. Klinger powiedział, że pomysł zrodził się jako odpowiedź na retoryczne pytanie, które padł po uroczystościach przeniesienia prochów bpa Nathana do Branic w dniu 8 listopada 2014 roku: I co dalej zrobić? Czy na tym ma się wszystko skończyć?  Akcja ruszyła. Na 522 parafie Diecezji Opolskiej odzew dało 109, w których zebrano ponad 11 tyś. podpisów. Ks.Waldemara Klingera odczytał protokół przekazania podpisów na ręce biskupa Andrzeja Czai. W ceremonii przekazania ksiąg z podpisami uczestniczyli: ks. Jan Larisch, ks. Arnold Dreschler, ks. Alojzy Nowak i dyrektor Krzysztof Nazimek.

Po tej podniosłej chwili do ołtarza podeszła delegacja Stowarzyszenia CARITAS CHRYSTI, która kwiatami i pięknym słowem podziękowała biskupowi Andrzejowi Czai za życzliwość okazywaną branickiemu szpitalowi i jego wielkiemu patronowi.

Po mszy wszyscy udali się do sarkofagu biskupa Nathana gdzie zmówiono modlitwę, a później wysłuchali koncertu grupy głubczyckich artystów, którzy zaprezentowali spektakl wokalno-muzyczny: Mszy cierpiących – WAŻNE, BY IŚĆ PRZED SIEBIE. Libretto napisał Jacek Pietrzyk – artysta plastyk i poeta z Głubczyc, zaś muzykę skomponował Józef Kaniowski, który również zaaranżował koncert. Koncert się podobał o czym świadczyły gorące oklaski i podziękowania od Biskupa Andrzeja Czai i ks. Alojzego Nowaka.

Hieronim Śliwiński